Нововведения по газовым счетчикам

Установка газовых счетчиков по-прежнему остается актуальным как для жителей г. Первомайский, так и Украины в целом. В прошлом году ТРК "Надія" неоднократно готовила репортажи о ситуации в городе, о поднимаемой первомайцами проблеме на встречах с депутатом Харьковского областного совета Сергеем Цымбаловым и депутатом Первомайского горсовета Федором Фендриковым. Кроме того, по инициативе горожан, Первомайского горсовета ветеранов и при поддержке депутата областного совета были написаны многочисленные обращения во всевозможные инстанции, поданы коллективные иски в Киевский суд. Кроме того, сессия Харьковского облсовета поддержала обращение С. А. Цымбалова по проблеме установки приборов учета газа. Такая же ситуация с разной степенью активности громады наблюдалась и во многих других городах Украины.
До недавнего времени у каждой стороны была своя точка зрения: у горожан - своя правда, у газовиков - своя. Неравнодушие и активность граждан Украины, в том числе и первомайцев, в решении данной проблемы и отстаивании своих прав дала свой результат. Люди были услышаны. 16 января 2018 г. Президент Украины подписал Закон о правилах установки приборов коммерческого учета газа. Что же он означает для жильцов? Чиновники пока воздерживаются от комментариев и ждут разъяснений от вышестоящих органов. ТРК "Надія" обратилась за разъяснением данного Закона к одному из наиболее компетентных людей - депутату Днепропетровского областного совета Ирине Львовне Туровской, которая имеет большой опыт по отстаиванию перед облгазом прав жителей Кривого Рога. Предлагаем вашему вниманию комментарий и рекомендации И. Л. Туровской, полученный ТРК "Надія".

16 січня Президент нарешті підписав Закон «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». Останнім часом це, можливо, чи не єдиний Закон, який прийнятий в інтересах людей. Але, і в цьому я впевнена, це не заслуга влади, не її здоровий глузд... Це заслуга громадян! Тих, хто не погоджувався бути обдуреним, тих, хто йшов в суди, хто майже фізично не давав «газовикам» ставити загальнобудинкові лічильники...

Але виходячи з багатьох коментарів та стверджень, які зустрічаються мені в фейсбучних просторах, стає зрозумілим наступне звернення до мене (обращение ТРК «Надія» - прим.): " Ирина, добрый день! Сегодня, 16.01.2018 г., Президент Украины подписал Закон о правилах установки приборов коммерческого учета газа. Зная о Вашей компетенции по этому вопросу в части отстаивания прав жильцов, просьба:
- напишите, пожалуйста, Ваш комментарий по новому Закону;
- и как быть тем жильцам, где правдами-неправдами газовики всё же установили общедомовые приборы учета газа?
Уверены, многим будет интересно Ваше мнение и советы по данным вопросам. Спасибо."

Тож ось моя думка і мої рекомендації щодо цього Закону.
Отже, є п'ять новел, які ввів цей Закон в життя українців..

1. Граничні строки повного комерційного обліку газу перенесено з січня 2018 року на січень 2021 року.
Це, на мій погляд, єдина норма в змінах, яка йде більш на користь суб’єктів господарювання, які б мали нести відповідальність, і перш за все фінансову, за не обладнання індивідуальними лічильниками споживачів вчасно. Бо такий обов’язок їм був прописаний ще в 2011 році, ми з вами – споживачі - сплачували на це кошти в складі тарифу за газ. І було б дуже правильно не тільки пересунути строки відповідальності «газовиків» за невиконання закону, а й спитати у них: «Шановні монополісти, а куди ви діли гроші громадян, які вони вам перераховували протягом 7 років на індивідуальні лічильники? Перераховували навіть ті, хто вже мав ці лічильники…»

2. Вперше однозначно введено поняття індивідуального обліку газу для побутових споживачів - фізичних осіб.
Якщо раніше це потрібно було доводити логічними викладками з різних законів та нормативних актів (які в разі їх нечіткості, як звісно, кожен схильний трактувати так, як йому вигідно), то тепер це не підлягає обговоренню. «З метою забезпечення комерційного обліку природного газу для населення суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, оснащують споживачів природного газу - фізичних осіб (населення) індивідуальними лічильниками газу». От так от!!! А це змушує НКРЕ вносити зміни до Кодексу газорозподільчих систем, на який спиралися всі «газовики», втюхуючи населенню "колгоспні" лічильники. До речі, криворіжці досі знаходяться в судовому процесі до НКРЕ щодо цих норм в Кодексі.

3. Встановити загальнобудинковий лічильник газу оператор газорозподільчих систем може лише за згодою співвласників будинку. І якщо такої згоди не отримано, то оператору ЗАБОРОНЕНО за це відключати цей будинок від газу. 
Враховуючи, що для отримання такої згоди, відповідно до ст.10 ЗУ №417 "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку", необхідно провести Збори співвласників та зібрати згоду власників 75% площі квартир в будинку, це майже не реально для «газовиків». І їх стандартні методи «підкупу» одного мешканця шляхом встановлення йому індивідуального лічильника, щоб він поставив свій підпис та лобіював серед сусідів саме загальний лічильник, стають недієвими.

4. Заборонено встановлювати індивідуальні лічильники газу за рахунок місцевих бюджетів. 
В нашому місті місцева влада цим правом не користувалася. Але це був один з аргументів «газовиків», які відсилали людей до влади та депутатів, мовляв, що у нас грошей немає, а от вони хай вам дають на це гроші…

5. Можливість встановлювати лічильники газу за власний кошт була передбачена і до внесення змін. Але тепер споживач, який встановить самостійно лічильник, може отримати компенсацію витрат на це за рахунок тарифу, який він сплачує.
Дуже багато з цього приводу інсинуацій зустрічається в Фейсбуці. Якщо, пишуть, я встановив в 2017 році лічильник газу то куди звертатися, щоб повернули гроші. Шановні, закон зворотної сили не має! Тільки з моменту публікації цих змін до Закону, а це відбулося тільки сьогодні 18 січня 2018 року в «Урядовому кур’єрі», ця норма починає діяти. Але ЯК буде здійснюватися ця компенсація – ще не зрозуміло, бо відповідно до Закону Уряд має три місяці для того, щоб розробити та прописати ці механізми. Відомо лише одне, що ця компенсація повинна бути здійснена протягом 12 місяців з моменту встановлення лічильника, для тих, хто зробить це протягом 2018 року. На яких мовах це буде робитися в подальшому – поки що не відомо.

Отже, мої висновки і рекомендації..
У «газовиків» немає НІЯКИХ підстав і далі нав’язувати загальнобудинкові лічильники газу. Але комерційний облік газу – це єдиний незаперечний шлях до цивілізованого споживання. І в цьому зацікавлена не тільки держава. В цьому зацікавлені, перш за все, сумлінні споживачі. Рахуйте самі. Норма споживання газу на одного зареєстрованого мешканця в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання (як у нас в Кривому Розі) – 5,4 м.куб. В моїй квартирі прописано аж 4 людини, а мешкаємо лише ми з чоловіком, і використовуємо при нашому стилі життя лише десь 2-3 куба газу на місяць. Сплачуємо за це максимально 3 х 6,96 грн. = 20,88 грн. в місяць. А якщо б у нас не було лічильника, який ми встановили, до речі, за власний кошт, то сплачували б по 150,34 грн. що місяця. То ж за два останні роки ми повністю окупили наш недешевий лічильник газу…
Тож рахуйте все і не чекайте, коли вам встановлять цей лічильник. Якщо вам дозволяє ваш родинний бюджет – встановлюйте лічильники самостійно, отримуйте протягом року компенсацію та економте власні кошти. 
Щодо вже встановлених загальнобудинкових лічильників газу… Що робити? Йти до суду, відміняти нарахування, що зроблені на підставі встановлених з порушеннями діючого законодавства загальнобудинкових лічильників газу, і вимагати здійснення розрахунків по нормам споживання. Один з таких позовів знаходиться на розгляді в Саксаганському суді Кривого Рогу ще з жовтня 2017 року, але процес затягнуто в зв’язку зі зміною нами юриста, що супроводжує його. Є позитивне рішення Зеленодольського суду – інформацію з цього приводу може надати Андрій Немченко Андрій Немченко. Коли набереться декілька рішень різних судів, щодо відміни нарахувань по загальнобудинковим лічильникам газу, потрібно буде звернутися до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) з вимогою зобов’язати всіх операторів газорозподільчих систем зробити перерахунок всім побутовим споживачам, яким було встановлено загальнобудинкові лічильники газу з порушенням закону.
І не вимагати демонтажу вже встановлених загальнобудинкових лічильників! Хай будуть. Бо якщо українці хочуть бути багатими – вони повинні економити і рахувати. В тому числі рахувати, де є втрати газу: чи у внутрішньо будинкових системах (а це відповідальність співвласників) чи в загальних мережах. В останньому випадку відповідальність несуть хоча і суб’єкти господарювання, але ж сплачуємо за це ми з вами, бо всі втрати закладаються в тарифи… Тож до встановлення загальнобудинкових лічильників ми колись все одно прийдемо, але це буде вже після забезпечення всіх побутових споживачів індивідуальними лічильниками…
Ірина Туровська, депутат Дніпропетровської обласної ради

 

Для того, чтобы оставить комментарий вам необходимо Войти или Зарегистрироваться

0 комментариев